Alergeni – marķešana un “veselais saprāts”

Atbilstoši 2011.gada Eiropas Parlamenta regulai Nr. 1169/2011 sākot ar 2014.gada 13.decembri obligāti pārtikas preču marķējumā jāuzrāda pārtikas alergēni.

Kamēr Latvijā nav pieņemti kādi speciali Ministru kabineta noteikumi „ēdinātajiem”, dotā norma viennozīmīgi arī ir attiecināma uz nefasētu pārtiku – ēdnīcas un kafejnīcas ēdienu un tā ēdienkarti.

Datorprogrammā Kurmis-Ēdnīca alergēnu marķējumi ēdienkartē tiek ģenerēti automātiski balstoties uz „Pavārgrāmatas produktiem” pievienotajām atzīmēm par alergēnu klātbūtni. „Pavārgrāmatas produktiem” saturā iespējamo alergēnu sarakstu katrs klients var labot un/vai papildināt individuāli –  atbilstoši konkrētajai precei, kura tiek izmantota konkrētajā virtuvē ēdiena gatavošanai.

No vienas puses viss ļoti vienkārši.

  • Pārtikas ražotāji un piegādātāji pilda tās pašas regulas noteikumus un korekti uzrāda uz iepakojuma alergēnus. Arī, piemēram, konditorijas cepēji iesniedz ēdnīcai alergēnu uzskaitījumu viņu produkcijā.
  • „Kurmis-Ēdnīca” programmā „Pavārgrāmatas produktiem” pievienojam atbilstošo alergēnu marķējumu.
  • Pati programma atbilstoši ēdiena receptei apvienojot visu sastāvdaļu individuālo marķējumu veido paša ēdiena marķējumu.
  • Blakus ēdienkartei izvietojam vienu no mūsu izveidotajiem plakātiem, kuri atrodami katra klienta „Kurmis-Ēdnīca” aprakstu mapē

Ievērojot visu augstāk minēto klientam tiek sniegta pilna un izsmeļoša informācija par iespējamajiem pārtikas alergēniem katrā konkrētā ēdienā.

———————————————————————————-

Visā procedūrā ir vienkārša – tikai viena problēma.

Ēdinātājs nedrīkst paļauties uz savu „veselo saprātu” !!!

 Kāpēc ??? Centīšos paskaidrot.

Aplūkosim vienu piemēru, kāda ēdinātajam pašam ir informācija. Vienkārša produkta vienkāršs iepakojums. Citronskābe.

CitrSkabe_001

Kas var būt vienkāršāks ! Ar galvu domājošs ēdinātājs pievienojot šo produktu dzērienam noteikti pat neiedomāsies, ka tur var būt pārtikas alergēni.

Bet tagad apskatīsim KĀRTĪGI citronskābes iepakojumu !!!

CitrSkabe_003

Un tā – nolieciet malā savu veselo saprātu un visos dzērienos, saldajos un citos ēdienos izmantojot citronskābi liekat klāt , piemēram, marķējumu – Sinepes un to produkti (Vai A10), Sezama sēklas un to produkti (Vai kods A11), u.t.t.

——————————————————————————————-

Protams, ne visi citronskābes ražotāji ir veikusi šāda veida marķējumus, bet …

…..Pārtikas alergēnu marķēšana ir informācijas sniegšana īpaši cilvēkiem, kuri slimo ar pārtikas alergēnu nepanesību. Ja pēc pusdienām Jūsu ēdināšanas iestādē cilvēkam radīsies veselības problēmas – Jūs esat atbildīgi par ēdiena satura informācijas sniegšanu. Šī informācija ēdienam rodas tieši no informācijas par produktiem. Un tur „veselais saprāts”, ticiet man, ne vienmēr piedalās.

Ar cieņu,

Guntis Niedra

Pateicos Dagdas vidusskolas ēdnīcas vadītājai Nataljai Bistrovai par informāciju un atsūtīto citronskābes iepakojuma fotogrāfiju.