MK.172 Presei 2016.02.02. Grozījumi

Apstiprina grozījumus MK noteikumos par uztura normām izglītības, sociālās aprūpes, sociālās rehabilitācijas un ārstniecības iestādēs*

2.februārī Ministru kabineta sēdē atbalstīti Veselības ministrijas izstrādātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos par uztura normām izglītības iestāžu izglītojamiem, sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju klientiem un ārstniecības iestāžu pacientiem (turpmāk – Noteikumi Nr.172), nosakot, ka ēdināšanā var izmantot pārtikas produktus, kas satur dabīgos aromatizētājus un krāsvielas, kā arī atsevišķus konservantus.

 Jau ziņots, ka, lai uzlabotu ēdināšanas pakalpojumu kvalitāti izglītības un ārstniecības iestādēs, sociālas aprūpes un rehabilitācijas institūcijās, no šā gada 1.janvāra stājās spēkā izmaiņas, kas noteica papildus kvalitātes prasības ēdināšanā iekļaujamiem pārtikas produktiem, kā arī tika noteikti pārtikas produkti, kurus drīkst izplatīt izglītības iestāžu teritorijā papildus izvēles un kompleksai ēdienkartei. Lai arī prasības Noteikumos Nr.172 bija saskaņotas ar Zemkopības ministriju, ražotāju un izglītības iestāžu ēdinātāju pārstāvjiem, tomēr ieviešot minētos noteikumus praksē, ēdināšanas pakalpojumu nodrošināšanā radās būtiski sarežģījumi.

Ņemot vērā iepriekšminēto, tika izstrādāti un šodien Ministru kabinetā apstiprināti grozījumi Noteikumos Nr.172, kas nosaka, ka ēdienkartē drīkst iekļaut pārtikas produktus, kas satur dabīgas izcelsmes krāsvielas**, aromatizētājus un atsevišķus konservantus***.

Lai dažādotu un papildinātu ēdienkarti, apstiprinātie grozījumi Noteikumos Nr.172 paredz, ka vienu reizi nedēļā ēdienkartē var iekļaut apstrādātus zvejniecības produktus (piemēram, konservētu zivi savā sulā, siļķi u.c.), ievērojot noteiktus kvalitātes kritērijus.

Tāpat, lai izvairītos no situācijas, kad bērni vispārējās un profesionālās pamata un vidējās izglītības iestādēs līdz pusdienu organizēšanas laikam uzturā iekļauj miltu konditorejas izstrādājumus, kas nomāc apetīti, veicina pārmērīgu cukura, tauku un enerģijas uzņemšanu vēl pirms pusdienām, grozījumos ir noteikts, ka miltu konditorejas izstrādājumus izglītības iestāžu izvēles ēdienkartē var iekļaut ēdienreizēs, kas tiek organizētas ne ātrāk kā plkst.11:00.

Attiecībā par pārtikas produktiem, kurus papildus kompleksajai un izvēles ēdienkartei drīkst izplatīt vispārējo un profesionālo izglītības iestāžu teritorijā (t.sk. skolu kafejnīcās, uzkodu un dzērienu automātos), grozījumos tika veikti papildinājumi un atļauto pārtikas produktu klāstā iekļauta maize ar noteiktiem kvalitātes kritērijiem, sviests, džems, želeja, ievārījums, augļu un ogu mērce, augļu un ogu biezenis. Lai nodrošinātu izglītojamajiem iespēju iegādāties karstos dzērienus (piemēram, tēju, kakao) arī ārpus ēdnīcas un kafejnīcas darba laika, uzkodu un dzērienu automātos drīkstēs izplatīt dehidrētu pienu.

Papildus grozījumi paredz, ka profesionālo izglītības iestāžu mācību procesa laikā pagatavotos ēdienus drīkstēs iekļaut šo iestāžu kompleksajā un izvēles ēdienkartē.

Ierobežojumi attiecībā uz pārtikas produktiem, kas satur aromatizētājus un pārtikas piedevas, neattieksies uz diētisko pārtiku, ko nodrošina izglītojamajiem, pacientiem, sociālās aprūpes un rehabilitācijas institūciju klientiem, kuriem ir nepieciešama uztura korekcija, piemēram, cukura diabēta, alerģiju, pārtikas nepanesību u.c.gadījumos.

* Ministru kabineta 2012.gada 13.marta noteikumi Nr.172 „Noteikumi par uztura normām izglītības iestāžu izglītojamiem, sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju klientiem un ārstniecības iestāžu pacientiem”
** Eiropas Parlamenta un Padomes 2008.gada 16.decembra Regulas Nr.1333/2008 par pārtikas piedevām II pielikuma C daļā minētās II grupas pārtikas krāsvielas
*** Etiķskābi (etiķi), sēra dioksīdu – sulfītus (līdz 2017.gada 1.janvārim), citronskābi, pienskābi, askorbīnskābi, ābolskābi

AVOTS : Latvijas Republikas Veselības ministrija (Raksts šeit )